DOMÁCI PORIADOK

ČLÁNOK I.

Ubytovanie v DD a DSS

A) Po príchode nového občana vedúci sociálno - zdravotného úseku, hlavná sestra ako aj sociálni pracovníci a zdravotný personál zabezpečia plynulú adaptáciu občana v novom sociálnom prostredí, ktorým je DD a DSS.
Miestnost' ( izbu ) a lôžko na jeho ubytovanie určí vedúci sociálno - zdravotného úseku, hlavná sestra po súhlasnom schválení riaditeľkou DD a DSS. 0 zmene miestnosti (izby) alebo lôžka rozhoduje uvedené zloženie zamestnancov po súhlasnom schválení riaditel'kou DD a DSS.

B) S akceptáciou a prihliadnutím na zdravotný stav, spoločenskú prispôsobivost', sa občan umiestní na príslušnom oddelení zariadenia.

C) Okrem manželov, alebo druha a družky sú ubytovaní muži a ženy oddelene.

D) Pri dobrovol'nom odchode zo zariadenia občan je povinný postupovat'v zmysle zákona
• sociálnej pomoci a podat' písomnú žiadost' sociálnym pracovníkom aspoň 15 dní vopred.
Domov následne môže občan opustit' k 1. dňu nasledujúceho kalendárneho mesiaca.

ČLÁNOK II.

Spôsob nrčenia úhrady a výška
Celková výška úhrady pozostáva z 3 základných častí
* úhrada za zaopatrenie a dohl'ad
* úhrada za stravovanie
* úhrada za bývanie

Výška úhrady je stanovená na základe všeobecne záväzného nariadenia BBSK č. 3/2006 v znení neskorších predpisov.
Pri každej zmene úhrady sa občanovi vydá nové písomné rozhodnutie.

ČLÁNOK III.

Hygiena občanov zariadenia

A) pri príchode do zariadenia nový občan vykoná hygienickú očistu a oblečie sa do čistého odevu. V prípade potreby DD a DSS prinesené šatstvo a bielize-ňú dezinfikuje.

B) počas pobytu v zariadení sa občan ( ak je jeho zdravotný stav vyhovujúci ) sám stará
• osobnú hygienu, o čistotu šatstva, bielizne, obuvi. Pranie osobného a postel'ného prádla v zariadení vykonávajú zamestnanci práčovne, ktorá sa nachádza v zariadení. Dennú hygienickú osobnú očistu si vykonávajú občania v hygienických zariadeniach, bunkách.

O sprchovaní a kúpaní sa vedie zošit na príslušných oddeleniach.

D) Osobná bielizeň sa vymieňa každý týždeň, tam kde si nepriaznivý zdravotný stav vyžaduje častejšiu výmenu - podl'a potreby.
Všetci zamestnanci DD a DSS dbajú o dodržiavanie zásad osobnej hygieny, ale najmä zamestnanci sociálno - zdravotného úseku, ktorí prichádzajú do každodenného kontaktu s občanmi (obyvatel'mi zariadenia ).

E) Postel'ná bielizeň sa na oddeleniach vymieňa každých 14 dní, na oddeleniach pre chorých podl'a potreby.

F) Prádlo po inkontinentných občanoch sa perie osobitne.

ČLÁNOK IV.

A) V obyvaných miestnostiach , jedálne ako aj vo všetkých priestoroch zariadenia sa musí udržiavat' čistota a poriadok. V skriniach a nočných stohkoch nie je dovolené odkladat' zvyšky jedál. Odpadky a zvyšky jedál treba bez meškania odložit' do nádob na odpadky.

B) Každý občan pri nástupe do zariadenia je poučený a povinný podpísat' prehlásenie o dodržiavaní bezpečnostných a protipožiarnych predpisoch .

C) Fajčenie je prísne zakázané v celom zariadení.

D) Požívanie alkoholických nápojov vo väčšom množstve na izbách je prísne zakázané.

ČLÁNOK V.

Uloženie vecí občanov

A) každý občan pri nástupe do zariadenia by mal mat' usporených 15.000 Sk,- (finančnú hotovost' ) na zabezpečenie pohrebných výdavkov.

B) veci, ktoré si občan priniesol so sebou do zariadenia zostávajú jeho vlastníctvom.

C) veci, ktoré občan dostane v zariadení na používanie, zostávajú vlastníctvom zariadenia. Občan je povinný starat' sa o ne ako o vlastný majetok.

D) občania svoju óielizeň označia svojim priezviskom (vyšitou formou). Takouto formou sa opatrí aj každá novo zakúpená bielizeň.

E) cenné predmety, peniaze a vkladné knižky musí dat' každý občan do úschovy sociálnym pracovníkom zariadenia, inak za ich stratu, resp. odcudzenie zariadenie nezodpovedá !

F) ceniny dané do úschovy sa občanovi vydajú na vlastnú žiadost' kedykoľvek, pri odchode zo zariadenia natrvalo.

ČLÁNOK VII.

Zdravotná starostlivosť

A) zdravotnú starostlivost' poskytuje zmluvný lekár, ktorý zabezpečuje pre všetkých občanov zariadenia liečebno - preventívnu zdravotnú starostlivost'.

B) návštevné hodiny podl'a osobitného rozpisu sú vyvesené na dverách ošetrovne

C) lieky doplňujú a vydávajú pod vedením a kontrolou hlavnej zdravotnej sestry zmenové sestry, ktoré tiež dozerajú na ich riadne užívanie a na dodržiavanie všetkých pokynov lekára .

D) každý občan zariadenia je povinný založit' si liekové konto na zabezpečenie liekov
a zdravotne starostlivosti. Výška liekového konta sa určuje individuálnou formou podl'a potreby.

E) ked' je občan vzhl'adom na svoj nepriaznivý zdravotný stav premiestnený do zdravotníckeho zariadenia, zachová sa mu v zariadení miesto až do návratu .

ČLÁNOK VIII.

Starvovanie

A) každý občan je povinný odoberat' stravu minimálne 3x denne . Stravovanie občanov je zabezpečené s prihliadnutím na ich zdravotný stav. Každý občan v zariadení by mal dodtžiavat' pitný režim.

B) strava sa v zariadení poskytuje v tomto časovom rozvrhu
- raňajky a desiata ( spolu ) od 7.30 hod. do 8.00 hod.
- obed pre zamestnancov od 11.30 hod. do 12.00 hod.
- obed pre I. skup. občanov od 12.00 hod. do 12.30 hod. - obed pre II. skup. občanov od 12.30 hod. do 13.00 hod. - olovrant od 15.30 hod. do 16.00 hod.
- večera pre I. skup. občanov od 17.00 hod. do 17.30 hod. - večera pre II. skup. občanov od 17.30 hod. do 18.00 hod.

C), strava sa pripravuje podl'a jedálneho listka, ktorý navrhuje a zostavuje stravovacia komisia na 2 týždne dopredu. Stravovacia komisia pri zostavovaní jedálneho lístka dbá
o pestrost' podávanej stravy, kalorickú a biologickú hodnotu stravy, poskytovanie stravy musí byt' v súlade so zásadami zdravej výživy s prihliadnutím na vek a zdravotný stav občanov a podl'a stravných jednotiek. Jedálny lístok schval'uje riaditel' zariadenia.

D) členmi stravovacej komisie sú hlavná zdravotná sestra, vedúca stravovacej prevádzky, hlavný kuchár, zástupcovia výboru občanov (dvaja).
Každý člen stravovacej komisie má právo pri zostavovaní jedálneho lístka vzniest' pripomienky k strave aj za uplynulé dva týždne.

E) v zariadení sa podávajú tieto druhy diét
* racionálna diéta
• žlčníková diéta
* diabetická diéta
* šetriaca diéta .

F) strava sa konzumuje v jedálni domova. Do izieb sa odnáša strava len tým občanom, ktorí pre nepriaznivý zdravotný stav nemôžu sa dostavit' do jedálne. Na ležiace a geronto - psychiatrické oddelenie sa strava prepravuje v termovozikoch ako aj do pavilónu .

G), za občanov zapisujú pripomienky na stravovanie zástupcovia výboru občanov, ktorí sú členmi stravovacej komisie.

H) zamestnanci zariadenia, prípadne d'alšie osoby sa môžu v zariadení stravovat' len za podmienok, ktoré sú stanovené osobitnými predpismi.

ČLÁNOK IX.

Občania vychádzajú zo zariadenia vždy riadne a čisto oblečení. Na pobyt mimo zariadenia po 21.00 hodine až do 6.00 hodiny je potrebné vyžiadat' si písomný súhlas riaditel'a zariadenia prostredníctvom sociálneho úseku. V neprítomnosti riaditel'a písomný súhlas občan vyžiada od vedúcej sociálneho úseku.

ČLÁNOK X.

Prechodný pobyt mimo zariadenia

A, prechodný pobyt mimo zariadenia povol'uje písomnou formou riaditel' zariadenia.

B, ak sa občan zdržuje mimo zariadenia bez súhlasu riaditel'a, riaditel' občana napomenie písomnou formou prostredníctvom sociálneho úseku, v prípade ak dôjde k opakovaniu, čím občan hrubo porušuje domáci poriadok, vydá zariadenie rozhodnutie o skončení pobytu občana v zariadení.

C, počas nepovoleného pobytu mimo zariadenia platí občan úhradu v plnej výške.

D, žiadost' o povolenie odchodu zo zariadenia treba hlásit' deň vopred - do 9.00 hod. ráno na sociálny úsek, aby bolo možné občana vyňat' zo stavu stravovaných obyvatel'ov, inak sa za oneskorene nahlásený odchod nevracia čast' úhrady za tento deň. V dňoch pracovného pokoja sa odhlásit' zo stravovania nemožno.

ČLÁNOK XI.

Návštevy

A, každý návštevník sa zapisuje do knihy návštev na vrátnici a preukazuje svoju totožnost' občianskym preukazom službukonajúcemu vrátnikovi, ktorý zapíše príchod a odchod návštevníka a osobu, ktorú návštevník prišiel navštívit' ( meno, priezvisko ).

B, Návštevy obyvatel'om zariadenia sú dovolené denne od 13.00 hod. do 17.00 hod. Návštevníci sú povinní dodržiavat' hygienické predpisy počas návštevy, predpisy BOZP, protipožiarne predpisy.

ČLÁNOK XII.

Kultúrny život

A, Účast' na spoločenskom živote je zabezpečená prostredníctvom kultúrnej činnosti, osvetovej činnosti ako aj prevenčných opatrení.
Kultúrno - osvetovú činnost' ako aj prevenciu zabezpečuje v rámci zariadenia sociálny úsek.

B, Časopisy, denná tlač, literatúra sa požičiava z knižnice zariadenia podl'a záujmu obyvatel'ov.

C, Aktuálne kultúrne vystúpenia, prehliadky a činnosti sa realizujú v zariadení podl'a naplánovaného rozpisu sociálnych pracovníkov na sociálnom úseku.

D, Záujmová a krúžková činnost' je nasledovná
* krúžok šikovných rúk
* čitatel'ský krúžok
* spevácky krúžok
* skupinový telocvik
* relaxačné cvičenia.
Ďalšie krúžky je možné vytvorit' podl'a záujmu občanov.

E, Vlastný rozhlasový alebo televízny prijímač, sušič na vlasy, chladničku do 50 1, rýchlovarné konvice môže používat' občan zariadenia s písomným súhlasom riaditel'a, ak tým neruší spolubývajúceho a pokoj v zariadení.
Poplatky za používanie elektrických spotrebičov si občan hradí finančnou čiastkou individuálnou formou.

ČLÁNOK XIII.

Pracovná terapia - činnost'

A, Vo vlastnom záujme každé občana zariadenia je, aby sa podl'a svojich záujmov
a zdravotného stavu sa zúčastňoval na pracovnej činnosti - terapii v prospech zariadenia.

B, Pracovnú činnost' zabezpečuje a organizuje v rámci pomocného hospodárstva záhradník. Ďalšiu pracovnú činnost' organizujú sociálni pracovníci (sociálny úsek).

ČLÁNOK XIV.

Poskytovanie rehabilitačných služieb

V zariadení sa občanom bezplatne poskytujú tieto rehabilitačné služby
* ručná masáž
* liečebná telesná výchova
* relaxačné cvičenia
* rehabilitačné cvičenia
* iné cvičenia podl'a záujmu a potreby občanov zariadenia.

ČLÁNOK XV.

Výplata vreckového a zostatku dôchodku

Vreckové a zostatok dôchodku občanovi vyplácajú sociálni pracovníci zariadenia.
Termín výplaty je 15. deň v mesiaci. Ak je týmto dňom deň pracovného pokoja t.j.
(sobota, nedel'a, sviatok) vypláca sa nasledujúci pracovný deň, ktorý bezprostredne nasleduje po dni pracovného pokoja, resp. sviatku.

ČLÁNOK XVI

Pripomienky a st'ažnosti

A, Pripomienky a st'ažnosti podávajú občania zariadenia písomne, resp. ústne riaditel'ovi zariadenia.

B, Ak ide o pripomienky, resp. st'ažnosti v súlade so zák. č. 152/1998 Z. z. o st'ažnostiach v znení neskorších predpisov, drobné pripomienky rieši riaditel' zariadenia operatívne, v krátkom časovom úseku, t.j. hned'.

C, Ak ide o závažnejší nedostatok je povinný riaditel' zariadenia riešit' st'ažnost' v zmysle platných smerníc.

D, Odpoved' je daná občanovi písomnou formou v zmysle platných zákonov a možnosti riadneho opravného prostriedku.

ČLÁNOK XVII.

Zodpovednost' občanov za spôsobenú škodu a za zverené veci

A, Občan zariadenia zodpovedá za škodu, ktorú vlastnou vinou, nevhodným správaním sa a svojim konaním spôsobil na majetku zariadenia, alebo na majetku iných osôb. Ak ide o veci, ktoré obdržal pri nástupe do zariadenia, zodpovedá za riadne hospodárenie s nimi.

B, Za ich stratu zodpovedá v plnej výške. Stratu alebo poškodenie zvereného inventára a majetku zariadenia je občan povinný hlásit' ihned' službukonajúcemu zdravotného personálu, sociálnym pracovníkom, resp. riaditel'ovi zariadenia.

ČLÁNOK XVIII.

Hrubé porušenie domáceho poriadku

Za hrubé porušenie domáceho poriadku sa považuje
* nadmerné požívanie alkoholických nápojov
* arogantné správanie voči ostatným obyvatel'om ako aj personálu zariadenia
* zlá morálka, narúšanie medzil'udských vzt'ahov, fyzické násilie
* psychické násilie
* fajčenie na izbách a ostatných miestnostiach zariadenia.

ČLÁNOK XIX.

Porušenie domáceho poriadku

Za porušenie domáceho poriadku môže riaditel' zariadenia uplatnit' voči občanovi zariadenia tieto opatrenia
* ústne napomenutie
* písomné napomenutie
* rozhodnutím o skončení poskytovania starostlivosti v zariadení, ak ani po písomnom napomenutí nedošlo k náprave.
• okamžitým rozhodnutím o skončení poskytovania starostlivosti v zariadení
v prípade fyzického násilia pod vplyvom alkoholu, ako aj v závažných situáciách, ktoré spôsobili škodu resp. ujmu inému občanovi, zamestnancovi, či škodu na majetku zariadenia resp. iného občana.

ČLÁNOK XX.

Záverečné ustanovenia

A, Tento domáci poriadok nadobúda platnost' dňom 01.01.2007.

B, Akékol'vek zmeny v tomto domácom poriadku možno vykonávat' len písomne po predchádzajúcom súhlase Výboru občanov zariadenia a riaditel'a zariadenia.

C, Po nadobudnutí platnosti nového domáceho poriadku stráca platnost' domáci poriadok zo dňa 20.02.2004

V Tornali, dňa 01.01.2007
PhDr. Andrea Berka riaditel'ka DD a DSS Tornal'a
DOMOV DOCHODCOV A DOMOV SOCIÁLNYCH
SLUZIEB
ÚZKA 49 TORNALA