
Región Trenčína a jeho okolie ponúka v nasledujúcich dňoch pestrý program kultúrnych a spoločenských podujatí pre všetky vekové kategórie. Či už preferujete umenie, históriu, folklór, alebo hľadáte aktivity pre deti, určite si nájdete niečo zaujímavé. Pozrime sa na prehľad podujatí v Trenčíne, Trenčianskych Tepliciach, Čachticiach, Beckove, Starej Turej a Dubnici nad Váhom.
Trenčín, ako centrum regiónu, ponúka v júni bohatý kultúrny program.
13. jún - 9:00 - 11:30 - Galéria. Tvorivý ateliér pre seniorov je skvelou príležitosťou pre starších občanov, ktorí majú záujem o umenie a tvorivosť. Rôzne témy a techniky sú prepojené s vystavenými dielami, čo účastníkom umožňuje hlbšie preniknúť do sveta umenia.
13. jún - 9:30 - 10:30 - Knižnica Jaselská. Prezentácia novej trenčianskej legendy z pera Vlada Kulíška spojená s vyhodnotením 59. ročníka súťaže. Podujatie je určené pre milovníkov literatúry a histórie.
13. jún - 17:00 - Elephant centrum. Prednáška o pôrode, o tom, čo je najdôležitejšie k šťastnému odchodu z pôrodnice s gyn.-pôrodníkom, primárom a prednostom Gyn.-pôrod. kliniky v Trenčíne, s pánom MUDr. Petrom Kaščákom, PhD.
Prečítajte si tiež: Aktívny život seniorov
15. jún - 16:00 - 17:00 - Knižnica. Diskusia s odborníkmi na podporu duševného zdravia na tému „Ako sa o seba starať, aby sme nevyhoreli? Prevencia duševných porúch“. Diskutuje: Mgr. K.
Do 8. júla - Galéria. Komorná výstava Ivety Tomanovej vizualizuje prostredníctvom figurálnej tvorby konfrontáciu dvoch svetov, ktorá sa globálnemu segmentu majetnejšej populácie v životoch prelína: sveta reálneho a imaginárneho (virtuálneho). Reálny sa často snažíme zo života vytesniť, virtuálny do svojich životov integrujeme. Tento trend mal v uplynulej dekáde vzostupnú tendenciu a výstava na tieto vplyvy v rôznych podobách poukazuje. Otázkou zostáva, do akej miery pandémia tento trend utvrdila alebo, naopak, narušila…
Do 30. septembra - Trenčiansky hrad. Výstava, ktorej ústrednou témou bude hrad, rytieri a princezné, ale aj ďalšie témy ako víly, škola, hasiči, policajti a iné, je určená detskému návštevníkovi, kde si nielenže bude môcť pozrieť, čo všetko sa dá zo stavebnice PLAYMOBIL vytvoriť, ale si ju aj vlastnoručne vyskúšať a zahrať sa so svojím vytvoreným dielom. Táto interaktívna výstava je ideálna pre rodiny s deťmi, ktoré majú radi kreatívne hry a stavebnice.
17. júna - 18:30 - Kostol najsvätejšej Trojice. Pre tých, ktorí hľadajú duchovný zážitok, je pripravený večer otvorených dverí v kostole s hudobným vystúpením.
17. - 18. júna - Čachtický hrad. Šermiarske vystúpenia a ukážky zbraní. Táto udalosť je skvelá pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o históriu a radi si pozrú šermiarske súboje a ukážky dobových zbraní.
Prečítajte si tiež: Sprievodca výberom elektrickej kolobežky pre seniorov
16. júna od 16:00 - Mestská knižnica. Najväčšie literárne podujatie v meste začne o 16:00 predstavením divadla SpozaVoza, o 17:00 sa prihovorí čitateľom Dominika Sakmárová a na záver ju vystrieda spevák Archívny chlapec.
17. júna - Park Klobušice. Podujatie pre deti, ktoré organizujú poľovníci.
14. júna - 17:00 - Park J. M. Hurbana. Nalmoe Buk Chum - bubnový súbor z Južnej Kórey, Everest Nepal Cultural Group - tradičná hudba a tance z Nepálu.
15. - 18. júna - Mestské kultúrne stredisko. Festival židovskej kultúry ponúka bohatý program pre všetkých záujemcov o túto kultúru.
Do 31. augusta - Výstavná sieň MsKS. Výstava.
Prečítajte si tiež: Ako zvýšiť svalovú hmotu v starobe
Do 30. júna - DK Javorina. Výstava fotografií a bonsajov.
14. júna - 16:30 - Amfiteáter Základnej školy A. Bagara. Účinkujúci: Omšenie, Chocholná-Velčice, Dolná Poruba, Trenčianske Teplice, Veľká Hradná, Trenčianske Mitice, Trenčianske Jastrabie, Neporadza, Motešice, Svinná a Trenčín.
15. - 18. jún. Výtvarné sympózium.
V priestoroch historickej Starej školy v Kokave nad Rimavicou vrcholí jedinečná fotografická výstava Krehké spomienky. Od svojho otvorenia v septembri sa stala miestom tichých stretnutí, silných emócií a premýšľania o tom, ako si pamätáme, ako žijeme a ako sa pozeráme na starobu a inklúziu.
Finisáž výstavy, ktorá sa uskutoční 31. októbra 2025, ponúkne návštevníkom možnosť opäť vstúpiť do sveta zachyteného fotografkou Barborou Haviarovou - sveta rómskych seniorov z východného Slovenska, ktorí v jej objektíve ožívajú vo svojej dôstojnosti, sile aj krehkosti.
Výstava vznikala počas niekoľkých rokov priamo v domácnostiach a prirodzenom prostredí respondentov. Autorka sa zamerala na osobné príbehy, pamäť a každodennosť, ktorým dala vizuálnu podobu bez póz a príkras. Výsledkom je citlivý, autentický portrét staršej generácie Rómov, ktorý presahuje rámec dokumentu aj umeleckej výpovede.
„Snažila som sa vytvoriť priestor, kde ľudia môžu byť sami sebou - bez póz, bez tlaku, v prostredí, ktoré je im vlastné. Ich spomienky sú krehké, ale nesú v sebe veľkú silu,“ hovorí fotografka Barbora Haviarová.
Počas finisáže budú mať návštevníci možnosť stretnúť sa s autorkou výstavy a podeliť sa o dojmy z projektu, ktorý svojou silou spája kultúru, pamäť a komunitu.
Súčasťou októbrového programu, ktorý sa nesie v duchu Mesiaca úcty k starším, bude aj špeciálne podujatie pre školy a verejnosť 20. októbra, spojené s autorským výkladom Barbory Haviarovej. Návštevníci budú mať možnosť nahliadnuť „za objektív“ a diskutovať o témach, ktoré výstava otvára.
Výstavu Krehké spomienky realizuje Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) v spolupráci so Starou školou Kokava.