
Prípad falšovania zmeniek TV Markíza, v ktorom sú obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko, sa blíži k záveru. Súdny proces, ktorý pozorne sleduje verejnosť aj médiá, priniesol množstvo svedeckých výpovedí, znaleckých posudkov a právnych argumentov. Cieľom tohto článku je zhrnúť kľúčové body prípadu a priblížiť priebeh záverečných rečí obhajoby a obžaloby.
Prokurátor Ján Šanta navrhuje pre Mariana Kočnera a Pavla Ruska trest 20 rokov väzenia s najvyšším stupňom stráženia. V prípade Kočnera žiada aj peňažnú pokutu 300-tisíc eur. Advokát Daniel Lipšic navrhuje pre Mariana Kočnera trest prepadnutia majetku. Obžaloba tvrdí, že Kočner s Ruskom sfalšovali zmenky s cieľom získať neoprávnený majetkový prospech. Motívom malo byť, že Kováčik a Fiľo za predaj Markízy dostali násobne viac peňazí ako roky predtým Kočner s Aghom.
Pavol Rusko a Marian Kočner využili záverečné reči na spochybnenie obžaloby a predloženie vlastných argumentov.
Rusko vo svojej záverečnej reči, ktorá trvala zhruba hodinu a pol, spájal kauzu zmenky s kauzami objednávky vraždy Volzovej aj Jána Kuciaka. Naznačil, že kauza je manipulovaná zahraničnou administratívou. Spochybňoval svedecké výpovede a znalecké posudky, ktoré usvedčovali jeho a Kočnera z falšovania zmeniek. Tvrdil, že o zmenkách vedeli viacerí ľudia, a že neboli v účtovníctve Markízy, ale neboli tam ani viaceré iné skutočnosti, napríklad exekúcia. Zdôrazňoval, že licencia Markízy bola ohrozená a 80 miliónov korún bolo za predaj Markízy málo. Poukazoval na mediálny lynč a naznačoval, že senát sa obáva slobodne rozhodnúť, lebo kauza je ostro sledovaná verejnosťou.
Kočner vo svojej záverečnej reči, ktorá nasledovala po Ruskovom vystúpení, sa venoval spochybňovaniu znalkyne Strakovej a Tóthovej verzii o tom, že za 300-tisíc eur mal Tóth nájsť svedka z prostredia SIS, ktorý potvrdí existenciu zmeniek. Spochybňoval, prečo by nejaký pracovník informačnej služby mal vedieť o nejakých zmenkách. Tvrdil, že o tých zmenkách nikomu nepovedali. Rozprával o možnom ovplyvňovaní znalkyne Strakovej. Spochybňoval, či je náhoda, že sa dostal na Magnitského sankčný zoznam. V záverečnej reči rozprával, že mediálne výstupy sú nátlakom na to, aby ustúpil.
Prečítajte si tiež: Vzor Vlastnej Zmenky na Stiahnutie
Obhajcovia Mariana Kočnera a Pavla Ruska vo svojich záverečných rečiach namietali priebeh dokazovania a spochybňovali dôkazy predložené prokuratúrou.
Zástupcovia Markízy a prokurátor odmietli argumenty obhajoby a zdôraznili, že dôkazy jednoznačne preukazujú vinu obžalovaných. Tomáš Kamenec, právny zástupca Markízy, spomenul, že aj dátum vzniku zmeniek obžalovaní určili nedbanlivo a 11. júna 2000 bola nedeľa. Sťažnosti na zaujatosť senátu alebo neposkytnutie dostatku priestoru na dokazovanie vyznievajú podľa Kamenca neuveriteľne.
Po skončení záverečných rečí senát odmietol ďalšie návrhy obhajoby na dokazovanie a odročil hlavné pojednávanie na 27. februára. Práve na tomto pojednávaní by mal padnúť rozsudok v prípade falšovania zmeniek TV Markíza. Verejnosť a médiá s napätím očakávajú, ako súd rozhodne v tomto sledovanom procese.
Prečítajte si tiež: Právne aspekty zmenky podrobne
Prečítajte si tiež: Zmenka písaná rukou: podrobný rozbor