
Reklama, reprezentácia a sponzoring sú činnosti, ktoré spolu úzko súvisia, pričom hranica medzi nimi môže byť veľmi nepatrná. Napríklad, reklama a reprezentácia môžu mať podobný obsah, ale ich daňové dosahy sa môžu výrazne líšiť. Tento článok sa zameriava na zmluvy o poskytnutí reklamného priestoru, pričom objasňuje ich aspekty, daňové hľadiská a rozdiely medzi reklamou, reprezentáciou a sponzoringom.
Reklama sa definuje ako platená forma neosobnej masovej komunikácie. Zákon č. 147/2001 Z. z. o reklame ju vymedzuje ako predvedenie, prezentáciu alebo iné oznámenie v každej podobe, ktoré súvisí s obchodnou, podnikateľskou alebo inou zárobkovou činnosťou s cieľom uplatniť produkty na trhu. Produktom sa rozumie tovar, služby, nehnuteľnosti, obchodné meno, ochranné známky, označenie pôvodu výrobkov a iné práva a záväzky súvisiace s podnikaním.
Pojem sponzorstvo je v praxi bežný, ale slovenský právny poriadok ho upravuje len v § 38 ods. 1 zákona č. 308/2000 Z. z. o vysielaní a retransmisii. Sponzor poskytuje sponzorovanému peniaze alebo vecné prostriedky, pričom sponzorované môžu byť osoby, skupiny, inštitúcie a spoločenské akcie v rôznych oblastiach. Sponzor za to dostáva protihodnoty, ktoré podporujú dosiahnutie jeho marketingových cieľov.
Reprezentácia nie je špecificky definovaná, ale možno ju chápať ako činnosť zameranú na budovanie dobrého mena spoločnosti, značky alebo zlepšenie imidžu firmy.
Náklady na reklamu, vykonávanú priamo alebo prostredníctvom agentúr na základe reklamných zmlúv, sú činnosťou za odplatu. Pre daňovú uznateľnosť nákladov na reklamu platia všeobecné pravidlá. Musia byť splnené základné podmienky daňového výdavku zadefinované v § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.
Prečítajte si tiež: Vzor zmluvy o príspevku
Od roku 2004 sa zmenil rozsah a podmienky pre posudzovanie nákladov na reklamu. Rozšírila sa obsahová náplň reklamy a forma reklamy sa nevymedzuje. Rozhodujúce je, či výdavky súvisia s činnosťou daňovníka a ich zámerom je dosiahnutie, zabezpečenie, udržanie alebo zvýšenie príjmov daňovníka.
Za daňový výdavok sa považuje každý výdavok, ktorý spĺňa podmienky stanovené v § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov. Zákon upravuje rozsah a podmienky pre uplatnenie nákladov na reklamu do daňových výdavkov v § 19 ods. 2 písm. k). Zároveň v § 21 ods. 1 písm. e) sú definované výdavky, ktoré nie sú daňovo uznané.
Ak je reklama realizovaná v rozpore so zákonom o reklame, výdavky na ňu nie je možné zahrnúť do daňových výdavkov podľa § 21 ods. 1 písm. e) zákona o dani z príjmov.
Do základu dane sa náklady na reklamu zahŕňajú v súlade s § 17 ods. 1 zákona o dani z príjmov, t. j. tak, ako sa o nich účtuje. Ak ide o služby, ktoré sú vopred platené, napríklad nájomné reklamných plôch, vysielacieho času, inzertného priestoru, tieto náklady sa účtujú do obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia.
Spoločnosť si v roku 2014 objednala v reklamnej agentúre spracovanie reklamného spotu za 25 000 € bez DPH. Predpokladá sa, že spot bude vysielaný tri roky. Podľa § 37 ods. 15 postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva sa náklady na reklamu neúčtujú ako dlhodobý nehmotný majetok, ale ako náklady na hospodársku činnosť (účet 518 - Ostatné služby).
Prečítajte si tiež: Pracovná zmluva opatrovateľky v Belgicku
Podľa § 21 ods. 1 písm. h) zákona o dani z príjmov výdavky na reprezentáciu nie sú daňovými výdavkami.
Reklamné predmety, ktorých hodnota nepresiahne 17 € za jeden kus, možno uplatniť do daňových výdavkov.
Reklamné poukážky nemožno považovať za reklamné predmety, pretože nemajú úžitkovú hodnotu.
Sponzorský príspevok sa často zamieňa s darcovstvom. Zásadný rozdiel je v tom, že za dar jeho darca nečaká žiadne protiplnenie, zatiaľ čo u sponzorského príspevku požaduje jeho poskytovateľ určitú protislužbu vo forme reklamy.
Sponzorský príspevok na strane poskytovateľa je daňovo uznaným výdavkom (nákladom). Ak sponzor poskytuje podporu bez protislužby, ide o darovanie, čo má za následok daňovú neuznateľnosť výdavku. Na strane príjemcu je dar považovaný za príjem, ktorý nie je predmetom dane.
Prečítajte si tiež: Dôležité aspekty zmluvy o sociálnej službe
Obchodná spoločnosť podporila miestny futbalový klub. Bola uzatvorená zmluva, v ktorej sa klub zaviazal umiestniť logo firmy na dresy hráčov. Ide o výdavky majúce charakter reklamy a propagácie, a teda daňovo účinný výdavok.
Príjmy z reklamy u neziskových organizácií sú predmetom dane z príjmov. Pre príjmy z reklamy neplatí žiadne oslobodenie od dane, preto sú vždy zdaniteľnými príjmami. Prijatý dar, na rozdiel od sponzorského príspevku, nie je u neziskových organizácií predmetom dane.
Okrem daňových aspektov je dôležité venovať pozornosť aj samotným zmluvám o poskytnutí reklamného priestoru. Tieto zmluvy by mali obsahovať:
V kontexte podnikateľských aktivít sa používajú rôzne typy zmlúv, ktoré súvisia s rôznymi oblasťami podnikania. Niektoré z nich sú uvedené nižšie:
tags: #zmluva #o #poskytnutí #reklamného #priestoru #vzor