Aktivity na sociálny rozvoj: príklady

Formálne či neformálne vzdelávanie sa dá urobiť atraktívnym a originálnym, čo zaujme deti i dospievajúcich študentov. Nasledujúce aktivity sú dôkazom toho.

Námety pre jednotlivé predmety

  • Dejepis: Kus histórie, Menová reforma
  • Matematika: Aritmetika
  • Literatúra: Básnická zbierka
  • Zemepis / Geografia: Letisko
  • Budúce povolanie: Detektívi

Jednotlivé aktivity

Detektívi

Anotácia: Deti zisťujú, aké povolania vykonávajú ľudia v ich okolí. Urobia s nimi rozhovor o ich zamestnaní a svoje skúmanie predstavia skupine.

Cieľ:

  • Spoznať najbežnejšie zamestnania a čo v nich ľudia robia.
  • Naučiť sa klásť otázky a vedieť zreprodukovať informácie.
  • Rozvoj komunikačných a prezentačných zručností, aktívneho počúvania a empatie.

Trvanie aktivity: Dve stretnutia po 2 hodiny.

Pre vek: Od 7 rokov.

Prostredie: Miestnosť, blízke okolie.

Prečítajte si tiež: Aktivity pre deti a starostlivosť o seba: Kompletný sprievodca

Materiál: Papiere, perá, diktafón alebo prehrávač hudobných formátov MP3 s nahrávaním zvuku.

Libreto:Detektívnu atmosféru vytvoríme vhodným oblečením. Deti na stretnutie môžu priniesť „šerlokovské“ čapice alebo čiapky so šiltom, plášte, lupu alebo ďalekohľad. Zhromaždíme si ich okolo seba a predstavíme im „misiu“ celého stretnutia. Zahrajú sa na detektívov, ktorí robia ozajstné vyšetrovanie. Polícia vyšetruje prípad krádeže, ktorý sa stal v blízkom okolí, a poprosila nás o spoluprácu. Máme vytvoriť zoznam zamestnaní, ktoré ľudia okolo nás vykonávajú.

Priebeh aktivity:

  1. Účastníkov rozdelíme do dvojíc.
  2. Za hodinu majú v okolí zozbierať čo najviac povolaní - pozorovať, pýtať sa okoloidúcich a zapisovať si, čo ľudia robia. Každé zamestnanie musia vedieť pomenovať a stručne opísať, inak ho nemôžeme považovať za platné. Od každej osoby môžu získať tri povolania - oslovená osoba im okrem svojho povolania môže povedať ešte dve ďalšie, ktoré pozná.
  3. Po uplynutí časového limitu vyhodnotíme, ktorá dvojica nazbierala najviac povolaní. Deti prečítajú ich názvy a vysvetlia, čo sa v zistených zamestnaniach robí. Na konci každej prezentácie majú priestor na rôzne zaujímavosti a vtipné príbehy z detektívnej práce.
  4. Pred koncom tohto stretnutia si deti pripravia päť otázok o zamestnaní, ktoré položia svojim rodičom alebo iným známym dospelým. Do nasledujúceho stretnutia ich čaká ďalšia časť detektívnej práce - rozhovor so svedkami. Odpovede na svoje otázky majú získať od dvoch dospelých, rozhovor si môžu nahrať na diktafón alebo MP3-prehrávač.
  5. Keď sa opäť stretnete a navodíte atmosféru, deti jedno po druhom zrekapitulujú získané informácie z rozhovoru a najzaujímavejší úryvok môže prehrať ostatným. Na jednu prezentáciu môžete vyčleniť päť minút.

Review:

  • Ktoré povolania sa vám najviac páčili?
  • Chceli by ste si niektoré vyskúšať a prečo?
  • Ktoré sú podľa vás ťažké a prečo?
  • A čo tak stať sa detektívom?

Aritmetika

Anotácia: Hráči s číslami od nula do deväť vytvárajú také skupiny, aby boli deliteľné určeným číslom. Hru je možné uvádzať na vychádzke, výlete alebo inom dlhodobom pobyte aj popri inom programe.

Cieľ:

  • Rozvoj matematických zručností, pohotovosti.
  • Prelomenie ľadov a vzájomné sa spoznanie.

Trvanie aktivity: 10 - 30 minút.

Pre vek: Od 11 rokov.

Prostredie: Kdekoľvek.

Prečítajte si tiež: Aktívny život seniorov

Materiál: Kartičky s číslami 0 až 9.

Priebeh aktivity:

  1. Pred hrou si pripravíme sady kartičiek s číslami od 0 do 9, pričom čísel by malo byť viac ako hráčov.
  2. Každý z nich si vyberie jednu kartičku s číslom, ktoré ostatní nesmú vidieť.
  3. O niekoľko minút alebo v neočakávanej chvíli zvolá inštruktor: Deliteľné tromi!
  4. Do desiatich sekúnd sa hráči musia zoradiť do takých čísel, aby boli deliteľní tromi, napr. hráči s číslami tri, tri a nula tvoria číslo 330.
  5. Úspešní hráči si pripočítajú bod a komu sa to nepodarí, o bod prichádza.
  6. Po každom kole hráči vrátia čísla inštruktorovi, ktorý ich premieša, opäť rozdá hráčom a pokračuje sa ďalej: deliteľné štyrmi, násobok čísla 8 a pod.
  7. Prehľad o bodovaní si vedie učiteľ, ktorý na záver vyhlási víťazov.

Obmeny a tipy:

  • Obmeny bodovania: hráč dostane toľko bodov, koľko číslic má číslo, ktoré pomáhal vytvoriť; najviac bodov dostane najväčšie vytvorené číslo, o bod menej druhé najväčšie atď.
  • Obmena deliteľnosti čísla: Pri väčšom počte hráčov sa ich čísla spočítavajú, napr. hráči s číslami tri, tri a nula vytvoria číslo šesť.

Tričká názorov

Anotácia: Účastníci prezentujú a obhajujú svoje názory na aktuálne témy o hodnotách v súčasnej spoločnosti. Vytvárajú si proaktívne postoje, ktoré môžu zaujať pri ich riešení.

Cieľ:

  • Rozvoj zručností vystupovať pred skupinou a prezentovať svoje názory.
  • Rozvoj aktívneho počúvania, spätnej väzby, konštruktívnej kritiky.
  • Akceptovania názoru druhých a presadzovania svojej mienky, ktorá bude viesť k spoločnej zhode.

Trvanie aktivity: 2 hodiny.

Pre vek: Od 15 rokov.

Prostredie: Voľné priestranstvo.

Prečítajte si tiež: Aktivity pre seniorov

Materiál: Biele tričká, fixky na textil.

Priebeh aktivity:

  1. Učiteľ alebo inštruktor si pripraví niekoľko súčasných tém a polemík o hodnotách v spoločnosti, prípadne o situáciách, ktoré skupinu v poslednom čase zaujali. Spíše ich na kartičky a doplní k nim aj záverečnú otázku, napríklad: „Čoraz viac ľudí žije konzumným spôsobom života. Čo je to konzum, ako sa mu dá zabrániť, má zmysel sa proti nemu postaviť?“
  2. Začína sa prvé kolo a po prečítaní témy sa účastníci rozídu po miestnosti. Majú niekoľko minút, aby si premysleli svoj postoj k téme a napísali si ho na tričko.
  3. Potom si prečítajú stanoviská svojich spoluhráčov. S tými účastníkmi, ktorí majú rovnaké alebo podobné názory, vytvoria „názorové tábory“ a v nich rozdiskutujú svoje postoje.
  4. Opäť sa všetci zídu, tábory prestavia svoje stanoviská ostatným a nasleduje diskusia medzi skupinami. Diskusia je časovo limitovaná a moderuje ju inštruktor. Môže sa ukončiť aj skôr, ak dôjde k zhode alebo ak sa tak rozhodnú účastníci.
  5. Aktivita pokračuje ďalšími kolami - nová téma, písanie názorov na tričká, vytvorenie táborov ai. - a končí sa položením záverečnej otázky.

Metodické poznámky:

  • Počet kôl závisí od inštruktora a hráčov. V popoludňajšom čase je možné uskutočniť 5 - 8 kôl s kratšími debatami.
  • Ak sa aktivitu rozhodnete uviesť napríklad počas tábora, na jednu tému si môžete vyhradiť jeden deň.
  • Účastníci si svoje postoje na témy píšu na staršie biele (alebo svetlé) tričko. Na názory k jednotlivým témam môžu použiť rôzne farby na textil.
  • Dynamiku hry udržiavajú inštruktori, ktorí sledujú čas, terminujú jednotlivé časti hry a predchádzajú časovým pauzám (napr. zdĺhavé písanie na tričká), moderujú diskusiu a posúvajú hru tak, aby nestratila spád.

Obmeny a tipy:

  • Hru môžete hrať aj počas tábora alebo niekoľkodňovej akcie. Ráno vyhlási inštruktor tému a účastníci nosia počas dňa tričká s názormi. Debaty sa uskutočnia každý deň, napríklad počas večerného programu.
  • Aby sme predišli stereotypu, je možné čas debát meniť a zaraďovať ich aj pri rôznych príležitostiach (napr. počas oddychu na výlete, v čase pred večerou, ako zmena monotypného programu - napr. pauza v pohybových aktivitách).

Kus histórie

Anotácia: Podľa častí fotografií pátrame, o ktoré historické pamiatky z nášho mesta ide. O každej správne určenej pamiatke z fotografie je potrebné získať čo najviac informácií - z rozhovorov s ľuďmi, sprievodcami, z informačných tabúľ a materiálov. Výsledky svojho bádania odprezentujú skupiny ostatným hráčom.

Cieľ:

  • Rozšíriť vedomosti o vlastnom meste - o jeho histórii a pamiatkach.
  • Rozvíjať schopnosti v tvorivom riešení úloh a proaktívnom riešení problémov, v získavaní a interpretovaní informácií, vo vystupovaní a prezentovaní pred skupinou.
  • Trénovať spoluprácu a rozdeľovanie úloh v skupine.

Trvanie aktivity: Jedno popoludnie.

Pre vek: Od 11 rokov.

Prostredie: Ulice mesta či obce.

Materiál: Fotografie historických budov a mapa mesta či obce, obálky, papiere, perá, veľké papiere, fixky (prípadne fotoaparát, počítač, dataprojektor).

Priebeh aktivity:

  1. Z turistických brožúr, časopisov, letákov vyberieme alebo sami urobíme fotografie historických pamiatok a vložíme ich do obálok. Prvá obálka obsahuje len detail pamiatky, druhá obálka väčšiu časť pamiatky a tretia obálka celú pamiatku aj s okolím. Každá skupina dostane tri takéto série obálok.
  2. Na mape vymedzíme priestor, v ktorom sa pamiatky nachádzajú a v ktorom sa hráči môžu pohybovať.
  3. Okrem obálok im o týchto pamiatkach môžeme poskytnúť aj niekoľko pomôcok alebo indícií. Ak sa skupine podarí identifikovať pamiatku len s pomocou prvej obálky, získava 15 bodov. Ak musia otvoriť aj druhú obálku, dostanú 10 bodov. Ak použijú všetky tri, pripíšu si len 3 body.
  4. Potom určíme časový limit a miesto stretnutia a skupiny sa vydávajú hľadať pamiatky.
  5. Ich úlohy: nájsť pamiatku, preskúmať jej okolie a zakresliť ju na mape, preskúmať pamiatku - čo je na nej napísané, čím je zaujímavá, získať historické informácie o jej vzniku a význame (na čo slúži/la), urobiť aspoň dva rozhovory s ľuďmi, ktorí ju poznajú a zistiť o nej čo najviac informácií, získať o nej čo najviac zaujímavostí.
  6. V určený čas sa všetky skupiny stretnú a predstavia si svoje zistenia: priebeh hľadania, s kým robili rozhovor, odkiaľ získali historické informácie, ako sa im pamiatka páčila, čo presne zistili, aké zaujímavosti sa dozvedeli atď.
  7. Jednotlivé prezentácie ohodnotíme a vyhlásime víťazov.

Review:

  • Ako fungovala práca a spolupráca v skupine?
  • Na čo, kedy a kde môžu využiť svoje poznatky o svojom meste (škola, sprievodcovia, informovanie turistov, miestne noviny, váš časopis, hrdosť na miesto svojho pôsobenia apod.)?

Metodické poznámky:

  • Kritériá hodnotenia prezentácií musia byť stanovené už na začiatku aktivity. Do hodnotenia môžeme zarátať aj úroveň prezentácie a množstvo získaných informácií. Pri prezentácii by nemali použiť historické letáky, informácie z nich by si mali zapamätať.
  • Rozdelenie úloh je na rozhodnutí členov skupiny. Pred aktivitou ich môžeme upozorniť, že úspech bude záležať na ich tímovej spolupráci a ako si v skupine zorganizujú svoje pátranie.

Obmeny a tipy:

  • Rozšírenie aktivity: každá skupina môže dostať viac ako tri série obálok, alebo účastníci musia získať informácie o pamiatkach samostatne - napríklad do nasledujúceho stretnutia, alebo účastníci musia získať viac informácií a pripraviť si podrobnejšiu prezentáciu.

Letisko

Anotácia: Tímy - lietadlá rôznych leteckých spoločností „lietajú“ medzi rôznymi svetovými letiskami. Na každom musia splniť úlohu a zodpovedať na otázku. Hrá sa o dosiahnutie čo najväčšieho počtu úspešne zvládnutých destinácií.

Cieľ:

  • Rozvoj tímovej spolupráce, komunikácie v tíme, strategického myslenia.
  • Rozširovanie vedomostí o rôznych štátoch sveta.

Trvanie aktivity: 90 minút.

Pre vek: Od 11 rokov (v závislosti od obtiažnosti otázok).

Prostredie: Lúka alebo záhrada so stromami.

Materiál: Špagáty, horolezecké karabíny, lepiaca páska, nožnice, obálky, papierové kartičky, štipce, kancelársky papier, perá.

Priebeh aktivity:

  1. Medzi stromami natiahneme v rôznych výškach špagáty tak, aby sme vytvorili aj niekoľko hustých križovatiek. Špagáty predstavujú letecké linky, ktoré sa na križovatkách sa pretínajú.
  2. Na konci každej leteckej linky je umiestnené letisko označené názvom. Pod názvom sú nadstrihnuté malé lístky (ako telefónne čísla pri inzerátoch), ktoré si tímy - lietadlá po návšteve letiska a splnení úlohy odtrhnú.
  3. Na každé letisko pripravíme ešte samostatné otázky a pripevníme ju na špagát v mieste pristávacej plochy.
  4. Do každej obálky pripravíme jednu úlohu a tri kvízové otázky o danom mieste a o ľuďoch žijúcich v tej krajine. Na zadnej strane kartičky sú správne odpovede, aj s vysvetleniami a doplňujúcimi textami.
  5. Aby si skupina mohla zobrať potvrdenie o úspešnej návšteve letiska, musí správne odpovedať aspoň na dve otázky. Ak správne odpovie na všetky otázky, môže si vymeniť pilota, aby sa aj iní hráči stali lídrami tímu.
  6. Okrem otázok musia vymyslieť riešenie úlohy z obálky, môžu tak urobiť aj počas letu z jedného letiska na druhé.
  7. Na začiatku hry vytvoríme tri- až šesťčlenné skupiny, ktoré si spomedzi seba vyberú svojho vodcu (kapitána lietadla). Členovia posádky sa naviažu jeden na druhého (zápästie o zápästie) a všetci okrem kapitána si zaviažu oči. Kapitán je jedným zápästím naviazaný na druhého člena posádky. Na druhom zápästí má špagát končiaci karabínou, ktorou sa prichytí na jednu z liniek. Tým sa lietadlo zaradí do leteckej premávky a môže sa vydať na cestu.
  8. Cieľom hry je za hodinu čo najrýchlejšie prejsť všetky letiská, správne zodpovedať na čo najviac otázok a splniť čo najviac úloh.
  9. Každé lietadlo vzlieta na inom konci priestoru. Lietadlá sa môžu pohybovať iba dopredu - nemôžu sa vrátiť po tej istej linke späť, ale musia ísť okľukou.
  10. Ak chce ísť lietadlo na letisko, ktoré je obsadené inou spoločnosťou, môže a) počkať, b) obletieť letisko a vydať sa na najbližšiu voľnú destináciu. Ak posádka dorazí na letisko, na ktorom už predtým pristála, pokračuje v ceste ďalej.

Príklad: Letisko Brusel## Otázky:

  1. Ktorými troma jazykmi sa dnes v Belgicku a Bruseli najlepšie dohovoríte?

    • a) nemecky, francúzsky, anglicky
    • b) francúzsky, flámsky, nemecky
    • c) nemecky, belgicky, valónsky

    Správna odpoveď je b). Belgicko je federácia troch regiónov, tvorí ho Valónsky, Flámsky a región Brusel. Vo Flámskom regióne sa hovorí prevažne flámsky (flámčina je veľmi podobná s holandčinou) a vo Valónskej časti francúzsky. V Belgicku existuje aj početná nemecká menšina.

  2. Ku ktorému umeleckému smeru prispelo k rozvoju a ktoré ho zároveň preslávilo?

    • a) Art Décor
    • b) Art Nouveau
    • c) Kubizmus

    Správna odpoveď je b). Brusel je často prezývaný aj hlavným mestom Art Noveau. V meste pôsobili jedni z najznámejších architektov tohto štýlu, napríklad Victor Horta.

  3. Čím je Belgicko známe vo svete?

    • a) pivom, čokoládou, diamantmi
    • b) mušľami, mlynmi, priehradami
    • c) bicyklami, syrmi a filmármi

    Správna odpoveď je a). Belgická čokoláda patrí k jedným z najkvalitnejších na svete. K svetoznámym patria výrobcovia praliniek Neuhaus, Leonidas, Godiva či Marcolini. V Belgicku je viac ako 125 pivovarov, ktoré vyrábajú a do celého sveta predávajú vyše 1 000 druhov piva. Belgické Antverpy sú už približne od 15. storočia jedným z najväčších svetových centier obchodu s diamantmi.

Úloha: Vymyslite štvorveršie, ktoré bude obsahovať slová: pivo, čokoláda, diamanty.

Review:

Letisková komisia zložená z učiteľov (inštruktorov) zráta každej posádke, koľko letísk úspešne navštívila. Predstavte si riešenia jednotlivých úloh, za každú správne splnenú úlohu získa posádka bod navyše. Nasleduje celkové zhodnotenie výkonov posádok a vyhlásenie víťazov. Dôležité je tiež hodnotenie priebehu a dosiahnutie cieľov aktivity medzi účastníkmi.

Metodické poznámky:

Hra je náročná na prípravu i počet inštruktorov. Dospelí dohliadajú na bezpečnosť, pohyb jednotlivých skupín, usmerňujú ich, rozpletajú špagáty… Pred hrou si vyskúšajte, či sa dá hladko dostať do všetkých letísk a či nie sú na linkách vytvorené slučky, ktoré by mýlili posádky. Ak je špagát zauzlený alebo linka nepriechodná, posádka sa z nej môže karabínou odopnúť a prepnúť na inú linku. V ostatných situáciách nie je takýto prechod povolený.

tags: #aktivity #na #socialny #rozvoj #priklady