
V súčasnosti je edukácia mentálne postihnutých žiakov oblasťou, ktorá si vyžaduje neustálu pozornosť a inovácie. Cieľom tohto článku je zamyslieť sa nad aktuálnymi aspektmi edukácie z hľadiska klasických a inovatívnych prístupov, pričom sa zameriame na digitalizáciu ako nástroj na zlepšenie vzdelávacieho procesu.
Edukácia je v posledných rokoch predmetom intenzívnej diskusie v spoločnosti. Často sa stretávame s kritickými názormi na jej realizačnú stránku a výsledky. Jedným z najčastejších argumentov je nedostatočná inovácia a modernizácia edukácie. Je dôležité si uvedomiť, že už viac ako sto rokov sa volá po zmene prístupu k vyučovaniu a po docenení žiaka ako jedinečnej osobnosti.
Vyučovanie tradičným spôsobom sa často kritizuje za to, že nepostačuje na splnenie moderných požiadaviek na vzdelávanie. Pojmy ako inovatívne prístupy, inovatívne vyučovanie a inovatívna pedagogika nemajú presné definície, ale zdôrazňujú potrebu zmeny systému vzdelávania. Moderná edukácia kladie do centra záujmu žiaka, jeho osobnosť a jeho potenciál. Dôraz sa kladie na spoluprácu žiakov a na vytváranie priestoru pre sebarealizáciu.
Tradičné vyučovanie sa často opiera o herbartovský model s postupnosťou činností: jasnosť, asociácia, systém, metóda. Tento model je charakterizovaný ako formálny, pretože učiteľ je zodpovedný za jeho navodzovanie. V modernom vyučovaní si žiak zaraďuje vedomosti do svojho systému vedomostí pomocou rôznych konštruktivistických prístupov.
Existuje mnoho inovatívnych koncepcií vyučovania, ako napríklad problémové, skupinové, tímové, diferencované, angažované, zážitkové učenie a situačné vyučovanie. Realita je však taká, že stále sa uprednostňuje tradičné vyučovanie, ktoré je menej náročné na prípravu a realizáciu zo strany učiteľa. Poľský pedagóg S. Dylak tvrdí, že klasická škola neprežije, ak nezmení svoj prístup ku vzdelávaniu.
Prečítajte si tiež: Život s mentálnym postihnutím: aspekty
Pre zlepšenie edukácie je potrebných viacero zmien. Učitelia by mali mať vedomosti o inováciách a mali by mať záujem o neustále sebavzdelávanie. Dôležité je, aby si učitelia dôverovali a boli presvedčení o tom, že dokážu zvládnuť nové požiadavky. Dobrý učiteľ by mal diagnostikovať žiakov a prispôsobovať svoje činnosti ich potrebám. Inovácie by sa nemali zavádzať zo dňa na deň, ale postupne a s prípravou učiteľa a žiakov.
Inovácie by mali zahŕňať aj vytváranie priestoru pre nápaditosť, bohatú komunikáciu a prenášanie reality sveta do obsahu učiva. Dôležité je využívanie medzipredmetových vzťahov a holistický prístup k edukácii, ktorý zdôrazňuje celostný rozvoj osobnosti. Učitelia by mali spolupracovať a hľadať originálne riešenia, aby bolo vyučovanie pre žiakov zaujímavé.
Modernizačné prístupy k edukácii nespočívajú len v práci s novými koncepciami, ale aj vo využívaní moderných technológií. Dnes sa žiaci učia programovať a práca s interaktívnou tabuľou je pre nich samozrejmosťou. Digitalizácia vzdelávania mentálne postihnutých žiakov môže priniesť nové možnosti a zlepšiť ich prístup k informáciám.
Prečítajte si tiež: Výučba matematiky pre mentálne postihnutých
Prečítajte si tiež: Definícia mentálneho a viacnásobného postihnutia
tags: #digitalizacia #vzdelavanie #mentálne #postihnutých #žiakov